Edirne Sülük

Edirne sülük ve Hacamat merkezi olarak 2016 yılından itibaren ofisimizde hizmet vermekteyiz.Siz değerli missafirlerimizide ofisimize bekleriz.

Tıbbi sülük olarak isimlendirilen Hirudo Medicinalis, Hirudo Verbana ve Hirudo Orientalis adı verilen hayvanlar kullanılarak yapılan tarihsel bir tedavi yöntemidir. Tedavide sülüğün vücutta bulunan durağan kanı boşaltmasının yanı sıra sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim sayesinde şifa sağlamaktadır.Sülük hakkındaki ilk bilgiler, milattan önceki dönemlere kadar dayanmaktadır. Tıbbın piri olarak tanınan İbni Sina, eserlerinde sülükle tedaviye büyük yer ayırmıştır.
Yaratılışları itibariyle modern kan alma tekniklerinden daha üstün biçimde kan alabilen, hatta hastaya anestezi işlemi uygulayan sülükler, insanı hayrete düşüren bir özelliktedir.

Sülükler; 3 jilet keskinliğindeki çenesiyle sorunlu bölgeye damar yoluyla girerek yarım saat kadar oradan kan emer. Ancak bunu yaparken bölgeyi uyuşturmayı da ihmal etmemektedir. Normal şartlarda damara açılan delikten akan kan, 2-3 dakika içerisinde pıhtılaşma ile kapanmaktadır. sülüğün sorunlu bölgedeki kanını emmeye devam etmesi için kana uyuşturucu madde ile birlikte birudun isminde pıhtılaşma önleyici bir madde salgılar. Gerekli kanı aldığında sülük iyice şişmiş olarak deriden kendiliğinden ayrılacaktır. Bu yüzden fazla kan emer korkusuyla telaş yapmaya gerek yoktur. Emdiği bu kan sülük için 6 ay kendisini tok tutacak gıda anlamına gelir. Zira yaşadığı ortam itibariyle sülüğün beslenmesini sağlayacak hiçbir gıda yoktur. Vücudu kanı emdikten sonra 10 kata kadar büyüyebilir. Kan emme işlemi bitince sülüğün vücudunda önce kandaki ayrıştırılarak cep hücrelerde depolanır. Kanın çözülmemesi ve sülüğün vücudundan çabuk ayrılmaması için bağırsaklarında özel bakteriler bulunur. 6 ayın sonunda emecek kan bulamazsa, kendi vücut dokularını parçalayarak bir süre daha yaşamını sürdürebilir.

Bu sayfaya ek olarak Facebook sayfamızıda ve instagramdan takip edebilirsiniz.Bu sayfamızda da konuyla ilgili güncel videolar görseller ve makaleler mevcuttur. Edirne sülük merkezimize randevü ile gelerek kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Edirne Sülük merkezinin faydaları;

  • Sülük tedavisi behçet hastalığı, glokom (göz tansiyonu), göz tembelliği, görme sinirlerinin travma sonucu hasara uğraması gibi pek çok nedenle kör kalma riski ile karşılaşan kişilere şifa olmaktadır. 26 yıldır gözleri görmeyen ve kendisine tıbbın bir çare sunamayacağı söylenen bir hastanın sülükle iyileştiği haberi, bir dönem ülke gündemine düşen meşhur haberlerdendir.
  • Sülüğün doku zedelenmelerinde onarıcı etkiye sahip olduğu, ameliyat yaralarını dahi iyileştirdiği tespit edilmiştir. Hatta vücuttan kopmuş organların dikiş sonrası kaynamasında da da etkilidir.
  • Kalp krizi geçiren hastalarda ve kalp yetmezliği olanlarda kanın koyulaşması büyük tehlike oluşturmakta; sülük kanı incelterek hayatî koruma sağlamaktadır.
  • ‘Huzursuz bacak sendromu’ diye adlandırılan; geceleri bacaklarda huzursuzlukla ve gün içerisinde ağrıyla kendini gösteren problemde ağrıları dindiricidir. Artroz artrit gibi eklem hastalıklarında; varis, varikosel, hemoroid gibi damarsal yetmezlik problemlerinde etkili olup her türlü damar tıkanıklığı sülük sayesinde açılabilir.
  • Sülük kandaki toksinleri eritip emdiği için hem vücudun direncini artırır, hem de zindelik kazandırır. Sülük damardan ayrıldıktan sonra akan kan da toksin içerdiği için, müdahale edilerek durdurulmamalıdır.
  • Egzama tedavisinde öncelikle kuyruk sokumuna, daha sonra karaciğer arkasına sülük vurmak; kaşıntıyı ve yaraları gidermekte etkilidir.
  • Yapılan çalışmalarda yürümeye engel felç hastalığı ve birtakım kas bozuklukları da sülükle tedavi edilebilmiştir. Antiromatizmal etkili enzimiyle bel ve boyun fıtığı ağrılarına iyi gelmesi, hatta erken dönemde bu fıtıkları iyileştirmesi de sülük tedavisi faydaları arasındadır.

Edirne Sülük merkezinde Kimlere sülük Yapılmaz?

1. Hamilelere Sülük Uygulaması;

Hamilelere kesinlikle sülük Tedavisi her ne olursa olsun uygulanmaz. Sülüğün ihtiva ettiği enzimler anne karnında bebeğede sirayet eder. Bebeğe zarar verebilir.

2. Emziren annelere sülük uygulaması;

Bu konuda sülük uygulaması aldıktan sonra anne sütünün nasıl etkileneceği konusunda klinik bir araştırma maalesef henüz mevcut değildir.

3. Kemoterapi gören hastalara Sülük;

Kemoterapi gören hastalara Sülük uygulanmaz. Kemoterapi nin üzerinden en az 45 gün geçmiş olması gereklidir.

4. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere Sülük Tedavisi;

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere Sülük Tedavisi kesinlikle uygulanmaz. Bu kişilere önce Edirne sülük merkezinde Hacamat yapılır. Hastadan ‘Kan sulandırıcı ilacı kesmesini isteme hakkı kanunen tıp doktorlarına aittir. Kan sulandırıcı kullanan kişilere ilaçları kesilmeden hacamat hiç bir problem yaratmaz. Ama sülük her kişide farklı etki göstermektedir. Kanın akışkanlık durumuna göre Hacamatdan sonra 3-4 sülükten fazla olmamak kaydı ile tedaviye başlanılır.

5.Adetli bayanlara Sülük;

Adetli bayanlara Sülük uygulanmasa daha iyi olur. Burada Hacamat’tan farklı olarak iki ayrı yorum mevcuttur. Sülük uygulama esnasında kanama ve adet kanaması iki ayrı temizlik olup hasta eğer adet öncesi toksinleri dışarıya atmaya çalışması ve adet sancıları yaşıyorsa kuyruk sokumundan yapılacak sülük hastaya rahatlama sağlar. İkinci teori ise iki ayrı kanama hastayı yoracağı ve kan kaybına neden olacağı görüşüdür. bu konuda Her hangi kontrollü deney veya akademik çalışma olmadığı için adetli bayana sülük yapılsa dahi 5 adet sülükten daha fazla takılmamasını ve dikkatli olunmasını tavsiye ederiz.

6. Ameliyat geçiren kimselere sülük;

Yakın bir zamanda kan ile alakalı örneğin kalb ameliyatı gibi ameliyat geçirmiş hastaya sülük yapılmaz. Edirne sülük merkezi Bu gibi durumlarda asgari 2 ay beklenilmesi, ameliyattan 2 ay sonra sülük dikkatli yapılması ve 5 adet’ten fazla sülük konulmaması gereklidir.

7. Organ Nakli yapılmış Kişilere Sülük uygulaması;

Organ Nakli yapılmış Kişilere şimdilik sülük uygulamıyoruz. Organ nakli yapılmış kişilerin ömür boyu kullanmak zorunda oldukları kimyasal ve sentetik ilaçları vardır. Bu ilaçlar zamanla karaciğer ve böbreklerde sıkıntı oluşturabiliyor.

8. Hemofili hastalarına;

Hemofili hastalarına sülük kesinlikle uygulanmaz.

9. Bağışıklığın iptali;

Bu hastalık yalnızca depresif bağışıklık hastalığına maruz kalmış kimselerde değil, aids ve ağır sistemik hastalıklar, ama aynı zamanda, depresif bağışıklık tedavisi görmüş hastalarda da, bir organ nakli sonrasında, ya da ağır oto-bağışıklık hastalığı neticesinde de görülür. Bu nedenledir ki nakil gören ve diyaliz hastalarına enfeksiyon riskinin artmasından dolayı sülük koymuyoruz.

10. Ciddi anemi;

Hirüdoterapideki kan kaybı miktarının önemli derecede olduğundan, öncelikle sülük koymadan evvel kansızlığı gidermek gerekir.

11. Aşındırıcı gastrit ve bağırsak gastro ülseri;

Yeni tıp literatüründe, sülüklerle tedaviden sonra bir ülser hastasında gastrik bir kanama gerçekleştiği yazılmıştır. Sülüklerin çözücü etkisiin yanı sıra, stres de mutlaklı ağırlaştırıcı rol oynamıştır. Midenin ülser olmasının nedenlerinden bir tanesi abartılı sempatik reaksiyondur, stres neden olmuş, bazıları için ilk defa sülüklerle tedavi stresli olmuş olabilir, bu ülseri ağırlaştırır ve kanama yapabilir. Sülük Kimlere Yapılmaz? konusunu burada işlemiş olduk. Sizlerde sülük uygulaması yaptırmak istiyorsanız mutlaka bir uzman veya doktor kontrolünde uygulamanızı yaptırınız.

Hemen Ara